Po sukcesie obozu podstawowej akrobacji szybowcowej, który odbył się pod koniec kwietnia tego roku w Lisich Kątach, postanowiliśmy zorganizować kolejny taki obóz. Tym razem zdecydowaliśmy się ukierunkować na szkolenie do akrobacji wyższej. Na obóz zgłosiły się tylko dwie osoby, ale dzięki temu mieliśmy bardziej zindywidualizowane szkolenie. Jako instruktor przyjechała po raz drugi Małgosia Margańska, utytułowana zawodniczka Mistrzostw Świata i Europy.

Lataliśmy na konstrukcji MDM-1 Fox, obecnie najlepszym na świecie szybowcem dwuosobowym dopuszczonym do wykonywania akrobacji zarówno w kategorii advanced jak i unlimited.

Szkolenie zaczęliśmy od wykładów, na których zostały omówione różne tematy, takie jak sytuacje niebezpieczne podczas wykonywania akrobacji, wpływ przeciążeń na ciało człowieka oraz zasady wykonywania i oceniania akrobacji na zawodach, gdyż to szkolenie miało nas do nich przygotować. Po przygotowaniu teoretycznym nastąpił długo wyczekiwany przez nas moment, czyli lot zapoznawczy na Foksie. W trakcie tego lotu mieliśmy okazje zapoznać się z większością figur z akrobacji wyższej. Duże wrażenie zrobiło na nas to, jak zupełnie bez problemu można na tym szybowcu półbeczką przejść na plecy i lecieć tak dalej – coś, co na Puchaczu jest praktycznie niewykonalne. Następnie wykonywaliśmy loty, w których uczyliśmy się kolejnych figur, zaczynając od lotu plecowego i zakrętów „do góry nogami”, poprzez beczki sterowane, szybkie, akcentowane, a kończąc na zaplanowanych wiązankach. Sporym przeżyciem były dla nas pierwsze loty samodzielne, ale ze względu na bardzo dobre przygotowanie, byliśmy spokojni, bo wiedzieliśmy, że z każdej sytuacji niebezpiecznej będziemy umieli wyjść. Po kilku lotach zaczęły się pojawiać uśmiechy i radość z dobrze wykonanych zadań. Oby tej radości nie zabrakło na zawodach w przyszłości!

Pozdrawiam,
Pawel Mazur